TXS2SA-4.5V-Z
Part Number:
TXS2SA-4.5V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Coil Current :
11.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
4.5VDC
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
3.6 VDC
Must Release Voltage :
0.45 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
110VDC - Max