PCS15-24A-240A-40ZYL
Manufacturer:
Picker Components
Part Number:
PCS15-24A-240A-40ZYL
Category:
Solid State Relays
Description:
SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE
Manufacturer :
Picker Components
Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
40 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
19.2 ~ 28.8VAC
Voltage - Load :
48 V ~ 280 V