6240AXXSZSAC90
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
6240AXXSZSAC90
Category:
Solid State Relays
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-280V
In Stock:
10
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
40 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
90 ~ 280VAC
Voltage - Load :
24 V ~ 280 V