CJT120010RJJ
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
CJT120010RJJ
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1200W
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.213" (107.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular Case
Power (Watts) :
1200W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
17.717" L x 1.969" W (450.00mm x 50.00mm)
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%