HLM01510Z16K50JJ
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
HLM01510Z16K50JJ
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 16.5K OHM 5% 15W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.343" (8.71mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
15W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
16.5 kOhms
Size / Dimension :
1.000" L x 0.375" W (25.40mm x 9.52mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%