C375K1R6
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
C375K1R6
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
375W 1.6 OHMS VIT CORRIB 10%
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
375W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 Ohms
Size / Dimension :
1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±10%