MCRL00451K500JAB00
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
MCRL00451K500JAB00
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
METAL CASE 45W, 1500 OHMS
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
0.750" (19.05mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-40°C ~ 300°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
45W
Product Status :
Active
Resistance :
1.5 kOhms
Size / Dimension :
1.875" L x 0.750" W (47.63mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%