MCRL007025R00KHB00
Manufacturer:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part Number:
MCRL007025R00KHB00
Description:
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 70W
Manufacturer :
Coating, Housing Type :
Aluminum
Height - Seated (Max) :
0.750" (19.05mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.188" (4.78mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Power (Watts) :
70W
Resistance :
25 Ohms
Size / Dimension :
3.375" L x 0.750" W (85.73mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%