BDS4B2501R0K
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
BDS4B2501R0K
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 250W
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
2.638" L x 2.372" W (67.00mm x 60.25mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±10%