Y0026125R000A0L
Part Number:
Y0026125R000A0L
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 125 OHM 0.05% 5W
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
5W
Resistance :
125 Ohms
Size / Dimension :
1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.05%