BRT120-20RJ8
Manufacturer:
Riedon
Part Number:
BRT120-20RJ8
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 120W
Manufacturer :
Riedon
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Metal Clad
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
1.634" (41.50mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Resistance :
20 Ohms
Size / Dimension :
7.165" L x 0.866" W (182.00mm x 22.00mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%