AHA10BJB-1K6
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
AHA10BJB-1K6
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 1.6 KOHM 5% 100W
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.795" (45.60mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 kOhms
Size / Dimension :
3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%