FSOT5509E500R0KE
Part Number:
FSOT5509E500R0KE
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 55W
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Power (Watts) :
55W
Resistance :
500 Ohms
Size / Dimension :
3.500" L x 1.187" W (88.90mm x 30.16mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±10%