FSOT1011E50R00KE
Manufacturer:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part Number:
FSOT1011E50R00KE
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 10W
Manufacturer :
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.343" (8.71mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.52mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±10%