AHA50AJB-1R6
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
AHA50AJB-1R6
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RESISTOR CHASSIS MOUNT 1.6 OHM 1
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 Ohms
Size / Dimension :
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%