AHP500JB-1R6
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
AHP500JB-1R6
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RESISTOR CHASSIS MOUNT 1.6 OHM 5
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 Ohms
Size / Dimension :
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%