WPRT20AB-68RJB270
Manufacturer:
TT Electronics
Part Number:
WPRT20AB-68RJB270
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 20W
In Stock:
284
Manufacturer :
TT Electronics
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Ceramic
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Resistance :
68 Ohms
Size / Dimension :
2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%