FVT02506E3R000JE
Manufacturer:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part Number:
FVT02506E3R000JE
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 25W
In Stock:
402
Manufacturer :
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
25W
Product Status :
Active
Resistance :
3 Ohms
Size / Dimension :
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%