BVN-V-R002-1.0
Manufacturer:
Isabellenhütte
Part Number:
BVN-V-R002-1.0
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.002 OHM 1% 5W 1216
Manufacturer :
Isabellenhütte
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
Wide 1612 (3831 Metric), 1216
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
2 mOhms
Size / Dimension :
0.122" L x 0.161" W (3.10mm x 4.10mm)
Supplier Device Package :
1216
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%