PFC-W1206LF-03-1473-B
Manufacturer:
TT Electronics
Part Number:
PFC-W1206LF-03-1473-B
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/3W 1206
In Stock:
12
Manufacturer :
TT Electronics
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Resistance :
147 kOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%