Y4014100R000Q9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y4014100R000Q9R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/5W 0805
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Tolerance :
±0.02%