Y4021150R000A5R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y4021150R000A5R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
V/N 303261 150R00 0.05% B T 1571
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
150 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.05%