Y4017178R000F9W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y4017178R000F9W
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 178 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
178 Ohms
Size / Dimension :
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Supplier Device Package :
2010
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Tolerance :
±1%