Y2123400R000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y2123400R000B0L
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 400 OHM 0.1% 8W TO220-4
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.158" (4.01mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-4, SMD
Power (Watts) :
8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
400 Ohms
Size / Dimension :
0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Supplier Device Package :
TO-220-4
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%