RN73F2BTD1002B
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
RN73F2BTD1002B
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD_10K_0.1%_1/8W, 0.125W_12
Manufacturer :
Meritek
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%