CR161R8J
Part Number:
CR161R8J
Description:
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
1.8 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%