D1CPC0306RR001FF-T50
Manufacturer:
Thin Film Technology
Part Number:
D1CPC0306RR001FF-T50
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.001 OHM 1% 1/3W 0306
Manufacturer :
Thin Film Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 mOhms
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0306
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%