D1WRL1206L4R005F-T5
Manufacturer:
Thin Film Technology
Part Number:
D1WRL1206L4R005F-T5
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.005 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Thin Film Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
5 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%