RM25J181CT-U
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
RM25J181CT-U
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES2512 5% 180 OHM 3W
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
180 Ohms
Size / Dimension :
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%