RN25C1R00CT4-T25
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
RN25C1R00CT4-T25
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 1 OHM 0.25% 1W 2512
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.25%