AR03BTBX2403
Manufacturer:
Viking Tech
Part Number:
AR03BTBX2403
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 240K OHM 0.1% 1/10W 0603
In Stock:
150
Manufacturer :
Viking Tech
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
240 kOhms
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%