RN12B1001CT5-25
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
RN12B1001CT5-25
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%