D1MPAB2512QR006FA-T4
Manufacturer:
Thin Film Technology
Part Number:
D1MPAB2512QR006FA-T4
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.006 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Thin Film Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
6 mOhms
Size / Dimension :
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%