AR05CTNW1001A
Manufacturer:
Viking Tech
Part Number:
AR05CTNW1001A
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 1K OHM 0.25% 1/8W 0805
In Stock:
150
Manufacturer :
Viking Tech
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.25%