R3B100550R0J5G0
Manufacturer:
Anaren Wireless / TTM Technologies
Part Number:
R3B100550R0J5G0
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 50 OHM 5% 1/2W 1005
In Stock:
110
Manufacturer :
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
0.017" (0.43mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Supplier Device Package :
1005
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%