D1MPC0402RR025FF-T10
Manufacturer:
Thin Film Technology
Part Number:
D1MPC0402RR025FF-T10
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/3W 0402
Manufacturer :
Thin Film Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.013" (0.33mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
25 mOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%