FMK-Z-R0015-1.0
Manufacturer:
Isabellenhütte
Part Number:
FMK-Z-R0015-1.0
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.0015 OHM 1% 4W 1206
Manufacturer :
Isabellenhütte
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.5 mOhms
Size / Dimension :
0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%