HPCR0402-R-2400FT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
HPCR0402-R-2400FT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 240 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
240 Ohms
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%