TFCR1206-8W-E-10R0FT-1K
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
TFCR1206-8W-E-10R0FT-1K
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 10 OHM 1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%