MR08W5R10FTL
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
MR08W5R10FTL
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 5.1 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
5.1 Ohms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
-200/ +400ppm/°C
Tolerance :
±1%