SR04W1R00FTL
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
SR04W1R00FTL
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 1 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
-200/ +400ppm/°C
Tolerance :
±1%