RG0603P-1021-D-T10
Manufacturer:
Susumu
Part Number:
RG0603P-1021-D-T10
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 1.02K OHM 0.5% 1/16W 0201
Manufacturer :
Susumu
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.02 kOhms
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%