MFLA2512R1700FC
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
MFLA2512R1700FC
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.17 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
170 mOhms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%