PTN1206E3201BST1
Manufacturer:
Vishay Dale / Thin Film
Part Number:
PTN1206E3201BST1
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay Dale / Thin Film
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
3.2 kOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%