RLW-2012-F-R005-FNH
Manufacturer:
Delta Electronics
Part Number:
RLW-2012-F-R005-FNH
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.005 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer :
Delta Electronics
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance :
5 mOhms
Size / Dimension :
0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
0508
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±1%