RL-1005-7-R510-FNH
Manufacturer:
Delta Electronics
Part Number:
RL-1005-7-R510-FNH
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.51 OHM 1% 1/6W 0402
Manufacturer :
Delta Electronics
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.167W, 1/6W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance :
510 mOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%