CR1206-8W-153JT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
CR1206-8W-153JT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 15K OHM 5% 1/8W 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
15 kOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%