Y11190R50000D9W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y11190R50000D9W
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.5 OHM 0.5% 1/4W 1610
In Stock:
158
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Nonstandard
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
500 mOhms
Size / Dimension :
0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.5%