PNM0402E1002BST1
Manufacturer:
Vishay Dale / Thin Film
Part Number:
PNM0402E1002BST1
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402
Manufacturer :
Vishay Dale / Thin Film
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%