ESR10EZPJ121
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
ESR10EZPJ121
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 120 OHM 5% 0.4W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
120 Ohms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%